www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

Benzin sleduje, jak nafta zdražuje

 

pgj 
Čerpání benzinu do auta - Autor: www.nethirlap.hu
Čerpání benzinu do auta
Autor:    www.nethirlap.hu  

Zatímco v posledních týdnech se ceny pohonných hmot prakticky nehýbaly, například nafta se po tři týdny prodávala za naprosto stejnou průměrnou cenu, posledních 7 dní začaly ceny stoupat. Výrazně se pak celosvětové zdražování ropy promítlo především do ceny nafty. 

Benzín zdražil o 6 haléřů na aktuálních průměrných 30,52 Kč, to u nafty to bylo prakticky šestkrát víc, konkrétně o 39 haléřů na 31,44 Kč.

"Po několika týdnech stagnace dopadl i na české motoristy vývoj na světových trzích, kde se v posledních týdnech neustále zvyšuje cena ropy. Tlak byl už tak výrazný, že překonal i posilování české měny a snižování distributorských marží, což byly hlavní faktory, které Česku republiku chránily před zdražováním," vysvětluje analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

Není divu, cena ropy se opět vyšplhala na své historické maximum.

"Překonala 117dolarů za barel, k čemuž jí pomohly především zveřejněné zásoby v USA, které opět negativně překvapily. Svoji roli sehrál i oslabující dolar. Poslední kapkou bylo prohlášení OPECu, který nehodlá zvyšovat produkci, protože současnou úroveň nabídky považuje za dostatečnou."

Burza v Rotterdamu samozřejmě dění na světových trzích kopírovala.

"Tady vzrostla ceny nafty i benzinu. Česká koruna v minulém týdnu opět mírně posílila vůči americkému dolaru."

A zdražovat se bude i nadále.

"U benzinu by měla být situace o něco pozitivnější, cena by měla vzrůst v řádech haléřů, ale ani desetihaléře nelze vyloučit. Naproti tomu nafta by měla zdražovat rychleji než benzin."

Nejdražší benzín je v současné době v Karlovarském a Moravskoslezském kraji, kde atakuje hranici 31 korun za litr Naturalu 95. Naopak o více než korunu levnější je v Ústeckém a Královéhradeckém kraji. Nafta je nejdražší na Vysočině a opět na Karlovarsku, kde se za litr platí bez pár haléřů 32 korun, naopak až o 1,20 Kč méně zaplatíme za litr na Pardubicku a Královéhradecku.

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz