www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

Armáda má nebezpečnou munici, varují kontroloři

 

Odpálení přenosné protiletadlové řízené střely

Autor: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

 

Praha - Téměř všechny vojenské řízené střely mají podle Nejvyššího kontrolního úřadu až trojnásobně překročenou technickou životnost a mohou být nebezpečné.

"U všech protiletadlových řízených střel ve výzbroji armády je překročena dvojnásobně až trojnásobně výrobcem zaručovaná technická životnost. Další prodlužování životnosti přináší bezpečnostní riziko a nezaručuje spolehlivé použití," řekl prezident NKÚ František Dohnal.

Ministerstvo obrany se brání tím, že protiletadlové střely je možné díky kontrolám používat relativně dlouhou dobu. Vyměnit je bude potřeba až kolem roku 2010.

Armádní mluvčí Andrej Čírtek uvedl, že kdyby vojáci nakupovali novou munici už nyní, mohl by NKÚ zase kritizovat, že ministerstvo obrany nehospodárně nakládá s penězi daňových poplatníků.

Odpálení minometu z korby nákladního automobilu Praga V3S

Autor: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

 

Vojáci nakupovali bez soutěže

Nejvyšší kontrolní úřad vyčítá ministerstvu obrany i to, že protiraketové komplety RBS-70 nakoupilo bez výběrového řízení, oslovilo jednu firmu.

"Náhrada přenosných protiletadlových raketových kompletů byla zahájena již v roce 2002. Ministerstvo obrany neprovedlo marketingový průzkum a v roce 2004 oslovilo jediného dodavatele, s nímž uzavřelo kupní smlouvu s cenou vyšší než jedna miliarda korun," uvedl prezident NKÚ František Dohnal. Zároveň však upozornil, že tento postup nebyl v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách v tehdy platném znění.

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz