www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

Američtí senátoři dali peníze na radar v Česku

Americký radar v Česku

Washington - Branný výbor amerického Senátu jednohlasně odsouhlasil návrh George Bushe na poskytnutí financí k vybudování základen protiraketové obrany v Česku a Polsku.

Záměr postavit ve střední Evropě radarovou základnu a silo s raketami je součásti obranného rozpočtu Spojených států na fiskální rok 2009, který začíná letos v říjnu. Celková výše rozpočtu je 542,5 miliardy dolarů (8,8 bilionu korun), 719,8 milionu dolarů je určeno na počáteční fázi výstavby protiraketového štítu.

„Je to jasné a nepochybné sdělení demokraty ovládaného Senátu, že projekt protiraketové obrany podporuje," řekl agentuře Reuters Riki Ellison z nevládní organizace Missile Defense Advocacy Alliance (MDAA).

Rozpočet musí nyní schválit celý Senát a Sněmovna reprezentantů. S výstavbou základny ale musí souhlasit také vlády a parlamenty Polska a Česka.

Senátní výbor ve své zprávě také doporučil, aby byl vypracován nezávislý posudek, zda je evropský projekt "vhodný a proveditelný".

 

Americká vláda chce protiraketovou základnu v Polsku a radar v Česku postavit kvůli údajné hrozbě ze strany nepřátelských zemí, jako je Írán.

Smlouva mezi Českem a Spojenými státy o výstavbě radaru je hotová. Nyní ji musí podepsat česká strana a americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, která by do Česka měla přijet v následujících týdnech.

Poté smlouvu začne projednávat český parlament.

Polsko o podmínkách smlouvy o základně stále vyjednává. Na oplátku totiž od Američanů požaduje modernizaci vlastní armády.

 

Zdroj:aktualne.cz

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz