www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

Americký radar

Rodí se plán, jak přestěhovat americký radar do Brd

Americký radar v Česku

12:10 | Dnes | Pavel Baroch

Praha - Ačkoli ještě ani nebyly podepsány smlouvy o americké základně v Česku, už teď vzniká přesný plán, jak se přestěhuje radar z Marshallových ostrovů do Brd.

"S přípravnými pracemi na základně v Brdech včetně projektu by se mělo začít už příští rok," řekl Aktuálně.cz Jiří Hynek, prezident Asociace obranného průmyslu. Harmonogram mu mailem poslala americká společnost Raytheon, která bude mít výstavbu radarové základny v Česku na starosti.

Se stavbou základny by se mělo začít v roce 2010 a samotný radiolokátor by pak měl být v Brdech smontován v roce 2011 či 2012. Pak se začne celý systém protiraketové obrany testovat.

Vzhled se nezmění, počítače a program ano

Fotogalerie

Radar, který by se měl objevit na americké základně v Brdech, bude na první pohled k nerozeznání od toho, který dnes stojí na atolu Kwajalein na Marshallových ostrovech v Tichém oceánu. Uvnitř ale bude jiný. Ještě, než se začne s jeho demontáží, se počítá s úpravou technologie.

Hlavní změna mezi "americkým" a "českým" radarem má být tedy v ovládacím počítačovém programu radiolokační stanice a nikoli v podobě "obří koule".

"Na základě informací americké strany bude podoba anténní plochy stejná jako na atolu Kwajalein, to znamená necelých sedmáct tisíc bodů," řekl Aktuálně.cz Jan Pejšek z tiskového oddělení ministerstva obrany.

"Vymění se ovšem počítače a softwar, který se používá k vyhodnocení signálu. Je to logické i s ohledem na to, že s instalací v České republice se počítá za tři až čtyři roky," konstatoval Pejšek.

Počítačové programy se ještě zdokonalí

Dodal, že v následujících letech se předpokládá další zdokonalování programových technologií, které se v americkém radiolokátoru v současnosti používají.

  • plánované úpravy radaru nebudou mít žádný vliv na jeho výkon, nezmění se ani jiné parametry, které se zkoumaly v předběžném posouzení vlivu radaru na zdraví," poznamenal Pejšek.
Schůzka Bushe a Topolánka v Oválné pracovně

větší obrázekAutor: Reuters

 

Češi dostanou šanci na práci

Americká společnost Raytheon také upřesnila, jakou práci by při stavbě radaru mohly dostat české firmy. Nejprve totiž nabízela spíše pomocné práce, jako byla hrubá stavba základny nebo uklízení sněhu.

Jenže proti tomu se ohradila Asociace obranného průmyslu, podle níž české podniky umí mnohem víc včetně špičkových technologií, jako je například celková ochrana celé základny včetně speciálních senzorů monitorujících pohyb nepovolaných návštěvníků, satelitní i pozemní komunikace nebo protipožární ochrana všech objektů na základně.

Z posledního vyjádření společnosti Raytheon ovšem vyplývá, že Američané nabízejí českým firmám mnohem větší možnosti pro uplatnění. S výjimkou vlastního radaru se Češi budou moci podílet prakticky na veškerém vybavení plánované základny.

"Je to posun hodně kupředu, oceňuji to," konstatoval Jiří Hynek z Asociace obranného průmyslu. "Pro český obranný průmysl je to velká příležitost. Jenom potřebujeme nastavit optimální podmínky."

Kvůli radaru padne les o rozloze až sedmi Václaváků

Kóta 718 , místo pro americký radar.

Tady bude radar! Vládní zmocněnec Tomáš Klvaňa ukazuje na místo v hustém lese, kde by měl být radarvětší obrázekAutor: Ludvík Hradilek

01:30 | 19.1.2008 | Pavel Baroch

Brdy - Zatím je v okolí kóty 718, kde by měl stát americký radar, jenom hustý les. To by se ovšem mohlo brzy změnit. Kvůli radarové základně by se v Brdech mělo pokácet až třicet hektarů lesa.

To je pro srovnání přibližně sedm Václavských náměstí. Náměstí má rozlohu přes čtyři hektary.

"Podle předběžných odhadů by se měla odlesnit plocha o rozloze deset až třicet hektarů," řekl Aktuálně.cz Jan Pejšek z tiskového oddělení ministerstva obrany. Dodal, že přesnější údaj bude znám až podle přesného rozmístění jednotlivých objektů v plánované americké základně.

Vysadí se případně nové stromky na jiném místě? "Otázka nahrazení porostu by byla věcí dalších jednání," odpověděl Pejšek.

Blízko od základny žije i orel

Vojáci tvrdí, že americká základna, pokud v Brech skutečně vznikne, neohrozí tamní přírodu. Přestože nedaleko vybraného území žijí vzácní živočichové a rostliny, například orel mořský, čáp černý či vydra.

"Na ploše, která byla předběžně vymezena pro možnou výstavbu radarové stanice, se nenacházejí žádná zvláště chráněná území," tvrdí Jan Pejšek z ministerstva obrany.

V blízkosti základny jsou však cenné Padrťské rybníky a Padrťský potok - celá oblast je navržena do evropské soustavy chráněných území Natura 2000. Kóta 718 je od Hořejšího padrťského rybníku vzdálena asi 1,3 kilometru.

Někteří ochranáři varují před tím, aby případná základna nepoškodila mikroflóru v přítocích rybníků, což by přispělo k devastaci zdejší přírody, která je podle nich snadno zranitelná.

"Na základě předběžného biologického hodnocení, které si nechalo ministerstvo obrany zpracovat od odborné firmy, nenaruší případná stavba radarové stanice žádným významným způsobem jednotlivé složky přírodního prostředí a ekosystémy v této oblasti," řekl Pejšek.

Ekologická sdružení se neozvala. Zatím

Pejšek dodal, že ministerstvo obrany zatím nedostalo od ekologických sdružení žádné negativní odborné stanovisko.

V souvislostech

 

Americký radar v Česku

 

 
Speciál:
Fakta kolem amerického radaru

Proti plánům na vybudování radarové základny se z ekologických organizací angažuje Greenpeace. Ředitel české kanceláře Jiří Tutter uvedl, že organizace zatím žádnou studii o vlivu elektrárny na okolní přírody nemá.

"Máme omezenou kapacitu, nemůžeme zvládnout všechno," řekl Aktuálně.cz Tutter. Dodal, že i ochrana okolní přírody by se mohla stát jedním z protiradarových témat, na něž se organizace zaměří.

Podle Tuttera se totiž už prokázalo, že oficiálním studiím o plánované základně se nedá věřit. Třeba studii vojenských hygieniků o tom, že radar nemůže ohrozit zdraví obyvatel, zpochynili experti z Ústavu radioelektroniky na Vysokém učení technickém v Brně.

"Práci odvedenou při zpracování studie lze považovat za nízkou až povrchní. Nelze ji považovat za věrohodnou," stojí v posudku, který připravili Jiří Šebesta a Zbyněk Raida z tohoto ústavu.

Ministerstvo obrany v zápětí přišlo s další studií, která původní závěry potvrdila. "Závěry předběžné zprávy o vlivu radaru na zdraví se potvrdily, v některých parametrech byly výsledky dokonce ještě nižší," řekl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Američané byli v Brdech zatím čtyřikrát

Kótu 718 ve vojenském újezdu Brdy dosud navštívily týmy amerických expertů čtyřikrát. Byli mezi nimi i odborníci na životní prostředí či hydrologii.

"Přesné výsledky měření a výzkumu jsou záležitostí americké strany a nemáme je k dispozici," řekl Aktuálně.cz Jan Pejšek z ministerstva obrany. "Nemáme ale informace, že by se objevila nějaká skutečnost, která by bránila možnému vybudování stanice."

                                                                                                                                      Zdroj:aktualně.cz

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz