www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Černá kronika

Zmizí z Prahy tisíc stromů kvůli městskému okruhu?

Stromy u tenisových kurtů na Prašném mostě by měly padnoutAž tisícovka dalších stromů by měla padnout za oběť stavbě městského okruhu v Praze 6. Na jejich místě by sice měly časem vyrůst nové stromy, občanská sdružení ale upozorňují na to, že nových stromů bude málo - jen zhruba dvě stovky. Ačkoli se nejedná o vzácné dřeviny, stromy dosud tlumily dopad automobilové dopravy ve čtvrti.

Stavba městského okruhu, který by měl vyřešit neutěšenou dopravní situaci v hlavním městě, dosud přinesla několik překvapení. Nejprve zcela nečekaně vjely bagry do královské obory Stromovka, poté chtěl investor porazit několik vzrostlých stromů na Letné. Ani zdaleka to však není všechno. "Na území Prahy 6 se totiž radnice za účasti magistrátu chystá vykácet další zhruba tisícovku stromů," řekl Aleš Ohrablo z občanského sdružení Eko Břevnov.

Dělníci potřebují stromy v Praze 6 vykácet kvůli hloubení městského okruhu a umístění staveniště. Padnout mají stromy na Prašném mostě podél ulice Milady Horákové, zeleň u vojenských hřbitovů pod Pohořelcem, zelený pás ve Svatovítské ulici a stromy v ulici Nad Octárnou ve Střešovicích.

Zeleň podél Svatovítské ulice bude vykácenaO kácení podle radnice Prahy 6 ale ještě rozhodnuto není. "Před námi je ještě proces jednání. Musíme vyhodnotit připomínky občanských sdružení, která se vložila do správního řízení," řekla vedoucí odboru dopravy a životního prostředí Prahy 6 Dana Charvátová.

Občanská sdružení se ale obávají především toho, že radnice nechá ve čtvrti vysadit jen mizivé procento původního počtu stromů. "Podle našich informací by těch nových stromů mělo být zhruba dvě stě. My se snažíme prosadit, aby jich bylo vysazeno dokonce více jak tisícovka," podotkl Martin Skalský z občanského sdružení Arnika.

Pokáceny by měly být i stromy lemující ulici Milady HorákovéArgumentaci občanských sdružení o tom, že bude vysazeno málo stromů, ale Charvátová odmítá. "V případě městského okruhu máme jako podmínku stanoveno, že náhradní výsadba bude v plném rozsahu," vysvětlila Charvátová.

Připouští ale, že v některých místech může být stromů vysazeno o něco méně. "Když se nějaký prostor upraví, tolik stromů se tam již nemusí vejít. Proto budou náhradní výsadby nařízeny i v jiných lokalitách Prahy 6."

Podle ní navíc hodně stromů, které stavebníci plánují vykácet, nemá žádný zásadní význam. "Často se jedná pouze o zarostlé rokle, kde jsou méně vzrostlé stromy nebo nehodnotné dřeviny," upřesnila Charvátová.

Zeleň v ulici Nad Octárnou by měla ustoupit stavbě výdechu z tuneluO pěstěnou parkovou zeleň skutečně nejde. "Víme, že tyto plochy nebyly dlouhodobě udržované a že by úpravu potřebovaly, na druhou stranu se ale jedná o souvislý pás zeleně, který přeci jen kompenzuje vliv aut," vysvětlil Skalský. Stromy podle něj navíc v místě rostly desítky let a nyní to bude opět desítky let trvat, než dorostou do srovnatelné výšky.

O dalším postupu bude radnice Prahy 6 rozhodovat příští týden. Občanská sdružení doufají, že si šestá městská část vezme příklad z Prahy 7. Tam se úředníci ostře postavili proti kácení stromů na Letné. Jak jejich odpor dopadne, ale ještě není jasné.

Foto: Karel Šanda  Zdroj:týden.cz

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz