www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Černá kronika

 

Rusko letadlo Aeroflot nehoda

Trosky letadla na záběru ruské televize Autor: Reuters

Moskva - Při pádu letadla společnosti Aeroflot, které se zřítilo krátce po třetího hodině ranní, zahynulo všech 88 osob na palubě. Včetně šestičlenné posádky a sedmi dětí.

Uvedla to dnes ráno mluvčí společnosti i mluvčí ruského ministra pro mimořádné záležitosti Irina Andrianová.

"Všichni zahynuli. Záchranáři nenalezli nikoho naživu,"řekla novinářům Andrianová.

Mezi cestujícími bylo jedenadvacet cizinců. Děvet Ázerbájdžánců, pět Ukrajinců a dále občané Německa, Francie, Itálie, USA, Švýcarska, Turecka a Lotyšska.

Příčina nehody Boeingu 737 zatím není jasná. Podle prvních informací se ale nejednalo o teroristický útok.

Fotogalerie

Stroj letěl z Moskvy do Permu na Urale. Kontakt s řídící věži ztratil nedaleko Permu. Záchranáři nalezli na místě neštěstí ohořelý vrak letounu.

Svědkové neštěstí v ruském televizním pořadu Vesti uvedli, že slyšeli velkou ránu a pak viděli ve vzduchu plameny. Trosky údajně dopadly na koleje Transsibiřské magistrály, takže provoz na této důležité železniční tepně byl přerušen. 

Aeroflot je největším leteckým dopravcem v Rusku. Dnešní nehoda je společnost první od roku 1994.

Připravujeme podrobnosti.

Zdroj:aktualne.cz

 

"Čumák" vlakové soupravy Pendolino.

"Čumák" vlakové soupravy Pendolino. Autor: Josef Mašek

Na trase Olomouc - Praha mají vlaky výrazné zpoždění

Olomouc - Dva nákladní vlaky se dnes brzy ráno srazily na Olomoucku u Mohelnice a zastavily tak provoz na koridoru mezi Olomoucí a Prahou.

Podle Drážní inspekce najel zezadu jeden vlak do druhého. Provoz na trati z Prahy do Olomouce je zatím přerušen a vlaky na této trase pojedou nejdříve v poledne. Strojvůdce jednoho z vlaků nehodu nepřežil.

Při srážce došlo k vykolejení lokomotivy a dalších tří vagonů. "Jeden najel zezadu do druhého, zatím nevíme, zda ten vlak stál nebo jel. Příčinu nehody neznáme, vypadá to na lidský faktor, nelze však zatím vyloučit ani technickou závadu," uvedl Jan Kučera z Drážní inspekce.

Obě koleje jsou v místě nehody zablokované. Cestující na trati mezi Prahou, Olomoucí a Ostravou musejí podle Českých drah počítat se zpožděním spojů v řádu desítek minut.

Některé rychlíky, mezinárodní vlaky i Pendolino jezdí odklonem přes Brno, regionální vlaky zatím nahradily autobusy. Kdy se podaří dopravu na koridoru obnovit, není zatím jasné. "Výhled je nejdříve v poledne," řekl Českým novinám mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

  Zdroj:aktualne.cz
 

 

Srážka vlaků na nádraží v Čerčanech

Ilustrační foto Autor: Ondřej Besperát

Studénka (Novojičínsko) - Vlak Eurocity, mířící z Krakova do Prahy, narazil u Studénky do zřícené mostní konstrukce.

Operační střediska záchranářů v kraji jsou zahlcena. "K zásahu přijely všechny složky Integrovaného záchranného systému," řekla Aktuálně.cz mluvčí novojičínské policie Miroslava Michalíková Šálková. Na místo neštěstí míří sanitky z Opavy, Ostravy i Vítkova. Na místě zasahuje i šestnáct hasičských jednotek s třiceti vozy, ke Studénce míří i dva vrtulníky.

Podle mluvčí je situace na místě vážná. "Je tu hodně zraněných, mezi nimi i těžce," dodala.

Česká televize hovoří o minimálně stovce zraněných. Server tn.cz hovoří dokonce o deseti mrtvých. "Zatím jsme vyprostili asi dvacet lehce zraněných," doplnil mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Podle všeho nešlo o chybu strojvedoucího. "Rychlík najel do spadlého kusu silniční konstrukce, jel rychlostí 140 km v hodině," vysvětlil Aktuálně.cz Jan Kučera z Drážní inspekce.

Provoz na trati mezi Olomoucí a Ostravou byl zastaven.

Most vedoucí na okraji Studénky pochází z roku 1961 a s jeho opravou se začalo letos v dubnu. Důvodem rekonstrukce byl velmi špatný stav mostní konstrukce.

 

 

Praha - Výběr případů z posledních let, kdy policie obvinila rodiče či jejich partnery z usmrcení dítěte:

1. ledna 2004 - Policie obvinila z vraždy téměř ročního syna jednadvacetiletou Lucii Marečkovou. V říjnu 2004 ji Vrchní soud v Olomouci poslal na 13,5 roku do vězení. Podle rozsudku dítě uškrtila 31. prosince 2003 v bytě Domu pro matky s dětmi v Ostravě.

15. listopadu 2005 - Kriminalisté obvinili z vraždy třiadvacetiletého Radka Simona. Podezřívali ho, že ve Zbraslavi na Brněnsku udusil svého dvouměsíčního syna. V říjnu 2006 poslal vrchní soud muže do vězení na 13 a půl roku.

27. ledna 2006 - Po dvou měsících od osvobozujícího rozsudku nad Marií Ročkovou obvinila policie z vraždy její dvouměsíční dcery Patricie otce dítěte Patrika Ročka. Vrchní soud jej za to v lednu 2007 poslal do vězení na 12 let.

4. ledna 2007 - Deseti lety vězení potrestal plzeňský krajský soud šestadvacetiletou Moniku Kafkovou z Chrástu u Plzně za násilí na dvouleté dceři Monice. Žena podle soudu dítě loni v červnu zbila tak, že holčička na následky těžkých zranění i přes péči lékařů zemřela. Pražský vrchní soud rozsudek potvrdil.

3. března 2007 - Policie obvinila z dvojnásobné vraždy šestatřicetiletou ženu z Pustiměře na Vyškovsku. Ta nejprve nožem usmrtila svého druha a ve snaze zabít sebe i svého pětiletého syna zapálila společný rodinný dům. Chlapec zahynul, žena přežila. Brněnský krajský soud jí za to vyměřil trest dvaadvaceti let ve vězení.

20. března 2007 - Policie obvinila sedmadvacetiletou ženu z dvojnásobné vraždy. Žena zardousila v bytě na sídlišti Kamenný vrch v ústecké čtvrti Střekov roční holčičku a tříletého chlapce. Podle tisku policie navrhla státnímu zástupci zrušit trestní stíhání, protože žena podle znalců trpí duševní chorobou a v okamžiku vraždy byla nepříčetná.

13. července 2007 - Ze smrti čtrnáctiměsíčního syna obvinili severomoravští policisté čtyřiadvacetiletou ženu z Ostravy-Zábřehu. Podle policie žena úmyslně dítěti šlápla na hrudník.

28. prosince 2007 - Tělo mrtvého pětiletého Jana Rokose z Tábora objevili mostečtí strážníci v zaparkovaném vozidle v Českých Zlatníkách na Mostecku. Z vraždy byli obžalováni chlapcova matka Antonie Stašková a její partner Pavel Grepl. Hocha údajně zabila jeho matka už 9. prosince, s přítelem pak hledali vhodné místo, kde by se mrtvoly zbavili.

2. ledna 2008 - Policie zadržela v uplynulých dnech třiadvacetiletého muže z Mikulčic na Hodonínsku podezřelého ze zabití dvouměsíční dcery. Muž tvrdil, že dítě zemřelo po pádu z přebalovacího pultu. Při výslechu přiznal, že plačící dítě udeřil do hlavy.

21. ledna 2008 - Muž a žena ze Slovenska žijící v Brandýse nad Labem čelí podle tisku obvinění, že zvlášť trýznivým způsobem zabili ročního syna Marka. Dítě zemřelo na následky mnoha vnitřních zranění v prosinci loňského roku. Matčin druh, který přivolal lékaře, tvrdil, že chlapec vdechl hračku.

5. července 2008 - Kriminalisté vyšetřují smrt dvouleté holčičky, která byla 4. července nalezena v Černčicích na Lounsku. Policie jako podezřelého zadržela devětadvacetiletého přítele matky dítěte. Muž je podezřelý z ublížení na zdraví s následkem smrti a týrání svěřené osoby

Autor: ČTK

Ostrava - Policie obvinila devětadvacetiletého muže z vraždy o pět let mladší prostitutky. Muž z Ostravy policii přiznal, že po ženě požadoval sexuální praktiky, které odmítla. Vše nakonec skončilo smrtí společnice. Tělo několik dní ukrýval ve svém bytě a pak ho odvezl autem do lesa na Karvinsku, řekla mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská.
Z výsledků soudní pitvy vyplynulo, že žena zemřela na následky zranění hlavy, která utrpěla po úderech dosud nezjištěným předmětem. Policisté podali státnímu zástupci podnět k podání návrhu na jeho vzetí do vazby. O tom se bude rozhodovat soud dnes.

Zmizení ženy koncem června nahlásila její příbuzná. Policisté po ní začali pátrat a stále více se zabývali i myšlenkou, že se stala obětí zločinu. "V sobotu případ převzali severomoravští kriminalisté, kteří ráno podezřelého z vraždy zatkli a ještě týž den obvinili z vraždy," doplnila mluvčí.

Policisté zjistili, že muž si 26. června společnici objednal prostřednictvím společnosti provozující erotické služby. Žena v domluvenou hodinu přišla do jeho bytu, ze kterého už nevyšla. Její tělo kriminalisté našli později v lese na Karvinsku, kam jej muž ukryl. "S policií spolupracuje a na místo nás navedl," uvedla Štětínská.

Ilustrační fotoPatnáctiletou dívku zranil ve čtvrtek v Sosnové na Opavsku lis na ovoce. Až po rameno jí ve stroji uvázla levá ruka, když kontrolovala zpracování rybízu. Hasiči jí paži uvolňovali několik hodin, část stroje museli rozřezat.

Podle mluvčího moravskoslezských hasičů Petra Kůdely měla dívka při nehodě štěstí - její spolupracovnice v moštárně lis duchaplně zastavila a dívku držela za nohy, aby ze stroje nezůstala úplně viset.

Zraněná dívka zůstala celou dobu vyprošťování při vědomí, záchranáři jí dávali léky proti bolesti a infuzi. Přivolaní hasiči se snažili dívku z lisu vyprostit. "Byl to obrovský problém. Nakonec museli násypnou část masivního stroje po kouskách rozřezat," upřesnil mluvčí. Během rozebírání stroje drželi zraněnou ve vodorovné poloze, aby jí co nejvíce ulehčili bolestivé vysvobozování.

Záchranáři dívku kolem půlnoci převezli do bruntálské nemocnice a odtud do fakultní nemocnice v Ostravě. "I přes závažnost poranění byla dívka převezena sanitkou, protože kvůli bouřkám nemohl vzlétnout vrtulník," dodal mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl. Fakultní nemocnice nechce o současném stavu dívky poskytnout bližší informace. "Její rodina si to nepřeje," řekl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný. Případ vyšetřuje policie.

Ilustrační foto: archiv Týdne     zdroj:týden.cz

Stromy u tenisových kurtů na Prašném mostě by měly padnoutAž tisícovka dalších stromů by měla padnout za oběť stavbě městského okruhu v Praze 6. Na jejich místě by sice měly časem vyrůst nové stromy, občanská sdružení ale upozorňují na to, že nových stromů bude málo - jen zhruba dvě stovky. Ačkoli se nejedná o vzácné dřeviny, stromy dosud tlumily dopad automobilové dopravy ve čtvrti.

Stavba městského okruhu, který by měl vyřešit neutěšenou dopravní situaci v hlavním městě, dosud přinesla několik překvapení. Nejprve zcela nečekaně vjely bagry do královské obory Stromovka, poté chtěl investor porazit několik vzrostlých stromů na Letné. Ani zdaleka to však není všechno. "Na území Prahy 6 se totiž radnice za účasti magistrátu chystá vykácet další zhruba tisícovku stromů," řekl Aleš Ohrablo z občanského sdružení Eko Břevnov.

Dělníci potřebují stromy v Praze 6 vykácet kvůli hloubení městského okruhu a umístění staveniště. Padnout mají stromy na Prašném mostě podél ulice Milady Horákové, zeleň u vojenských hřbitovů pod Pohořelcem, zelený pás ve Svatovítské ulici a stromy v ulici Nad Octárnou ve Střešovicích.

Zeleň podél Svatovítské ulice bude vykácenaO kácení podle radnice Prahy 6 ale ještě rozhodnuto není. "Před námi je ještě proces jednání. Musíme vyhodnotit připomínky občanských sdružení, která se vložila do správního řízení," řekla vedoucí odboru dopravy a životního prostředí Prahy 6 Dana Charvátová.

Občanská sdružení se ale obávají především toho, že radnice nechá ve čtvrti vysadit jen mizivé procento původního počtu stromů. "Podle našich informací by těch nových stromů mělo být zhruba dvě stě. My se snažíme prosadit, aby jich bylo vysazeno dokonce více jak tisícovka," podotkl Martin Skalský z občanského sdružení Arnika.

Pokáceny by měly být i stromy lemující ulici Milady HorákovéArgumentaci občanských sdružení o tom, že bude vysazeno málo stromů, ale Charvátová odmítá. "V případě městského okruhu máme jako podmínku stanoveno, že náhradní výsadba bude v plném rozsahu," vysvětlila Charvátová.

Připouští ale, že v některých místech může být stromů vysazeno o něco méně. "Když se nějaký prostor upraví, tolik stromů se tam již nemusí vejít. Proto budou náhradní výsadby nařízeny i v jiných lokalitách Prahy 6."

Podle ní navíc hodně stromů, které stavebníci plánují vykácet, nemá žádný zásadní význam. "Často se jedná pouze o zarostlé rokle, kde jsou méně vzrostlé stromy nebo nehodnotné dřeviny," upřesnila Charvátová.

Zeleň v ulici Nad Octárnou by měla ustoupit stavbě výdechu z tuneluO pěstěnou parkovou zeleň skutečně nejde. "Víme, že tyto plochy nebyly dlouhodobě udržované a že by úpravu potřebovaly, na druhou stranu se ale jedná o souvislý pás zeleně, který přeci jen kompenzuje vliv aut," vysvětlil Skalský. Stromy podle něj navíc v místě rostly desítky let a nyní to bude opět desítky let trvat, než dorostou do srovnatelné výšky.

O dalším postupu bude radnice Prahy 6 rozhodovat příští týden. Občanská sdružení doufají, že si šestá městská část vezme příklad z Prahy 7. Tam se úředníci ostře postavili proti kácení stromů na Letné. Jak jejich odpor dopadne, ale ještě není jasné.

Foto: Karel Šanda  Zdroj:týden.cz

 


V Dolním Benešově na Opavsku se v neděli večer zřítilo ultralehké letadlo. Dvoučlenná posádka se lehce zranila. O nehodě informoval server tn.cz. Sanitka převezla osmapadesátiletého polského pilota a šestatřicetiletou ženu do opavské nemocnice na pozorování.

Na místo přiletěl podle serveru i vrtulník, nakonec ale nebyl potřeba. "Ultralehké letadlo z neznámých důvodů spadlo hned po startu. Vyletělo asi do výšky deseti metrů a zřítilo se k zemi," uvádí server. U nehody zasahovali také hasiči.

Malé ultralehké letadlo se zřítilo v polovině června u Krásna na Sokolovsku. V jeho troskách zahynula dvoučlenná posádka. Nehody ultralehkých letadel jsou v Česku poměrně časté. Jen v červnu letošního roku se zřítil ultralight také na Jičínsku, kde při nehodě zahynuli dva lidé. Ultralehké letadlo havarovalo v červnu i na Tachovsku. Dva lidé byli zraněni.
zdroj:volný.cz
7. července 2008  9:44
Policisté se zabývají případem údajného týrání dvou malých dětí z Berouna, které jejich trýznitelé při ponižování nahrávali na kameru. Policie na případ uvalila informační embargo.
Policie uvalila na případ údajného týrání dětí informační embargo.foto: Profimedia.cz

Policie uvalila na případ údajného týrání dětí informační embargo.

Podle Berounského deníku měly děti na krku obojky a podstupovaly tělesné i psychické tresty. Zda měly nahrávky sloužit pro uspokojení pedofilů či sadomasochisticky zaměřených lidí, není podle listu zatím známo.

"Případ je v současné době v šetření, nemůžeme k němu zatím podávat žádné informace, protože ty jsou předmětem vyšetřování," řekla iDNES.cz mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková. Neprozradila ani věk údajně týraných dětí.

Matka dětí je nyní v psychiatrické léčebně a vlastní otcové se k dětem nechtějí znát, napsal list.

idnes.cz

 

velikost textu:
7. července 2008  7:45,  aktualizováno 8:11
Na dětském táboře v Rejštejně na Šumavě spadl na jeden ze stanů strom. Uvnitř byly dvě děti, jedno vyvázlo bez zranění, druhého chlapce převezl vrtulník do nemocnice. "Záchranáři měli podezření na vnitřní zranění hrudníku," uvedla mluvčí záchranné služby Plzeňského kraje Lenka Ptáčková.
Na jeden ze stanů spadl strom, zraněného chlapce převezl vrtulník do nemocnice. Ilustrační snímekfoto: Barbora Říhová,  iDNES.cz

Na jeden ze stanů spadl strom, zraněného chlapce převezl vrtulník do nemocnice. Ilustrační snímek

Vrtulník chlapce předal na oddělení urgentního příjmu fakultní nemocnice v Plzni. "Chlapec je u nás hospitalizován s těžkým zraněním," uvedla administrátorka plzeňské nemocnice Jenšíková s tím, že v současné chvíli další informace neposkytne.

Hasiči vyjížděli do tábora kolem čtvrté hodiny ráno. Když na místo dorazili, vedoucí tábora už vyprostili chlapce ze stanu pod padlým stromem sami, uvedla mluvčí Alena Marešová. Jedno dítě bylo bez zranění, druhé si stěžovalo na bolest hrudníku.

Strom podle hasičů nepadl zřejmě kvůli silnému větru, ale byl pravděpodobně ve špatném stavu. "Strom už byl shnilý, nikdo vám ale nedokáže říct, zda je za jeho pádem i silný vítr z minulého týdne," uvedl pracovník operačního střediska sušických hasičů.

Hasiči na místě zkontrolovali i ostatní stromy a některé další hrozící pádem pokáceli.

1  
2  
 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz