www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Nehody

Znalci: Řidiči se bodů přestávají bát

Znalci: Řidiči se bodů přestávají bát
Nehoda na D1

09:58 | 18.9.2006

mih, ČTK

Praha - Policie zpřesnila statistiku tragického víkendu. Na českých silnicích o víkendu zahynulo 16 lidí. Další čtyři v Rakousku.

Policie včera ještě uvedla, že k víkendovým nehodám je třeba připočítat ty páteční - při nich zahynuli dva lidé. Celkem se na českých silnicích stalo 625 dopravních nehod. Je to jednoznačně nejhorší výsledek od zavedení přísného bodového systému, který začal platit v červenci.

Proti systému se také zvedla vlna kritika a vláda ODS už schválila novelu, jak by se systém měl zmírnit. Svůj "změkčovací" návrh prezentovala i ČSSD. Ostatně její lídr Jiří Paroubek byl z vrcholných politiků první, kdo systém veřejně zpochybnil - několik dní po jeho zavedení už mluvil o jakési amenstii pro neukázněné řidiče.

A právě kampaň proti novým předpisům považují přední odborníci na bezepčnost dopravy za důvod, proč obezeřetnost řidičů pominula a nehod, by´t zatím jednorázově, přibylo.

Brouk v hlavě

Tuto myšlenku vyslovil především ředitel republilkové dopravní policie Zdeněk Bambas.

"Jde o to nasadit řidičům brouka do hlavy, což udělala kampaň tvůrců zákona na začátku července a přineslo to ovoce," řekl o efektu nových přepisů. "Ovšem politici všech barev a příslušnosti začali ihned s antikampaní, podle níž je zákon potřeba buď zrušit, nebo na něj vydat amnestii či ho změkčit a změnit. Tím toho brouka z hlav řidičů zase vyhnali, a tento víkend je toho důsledkem," dodal Zdeněk Bambas pro ČTK. 

Nehoda na D1

Josef Tesařík z Policejního prezidia pak přidává postřeh, že tragický na silnicích nebyl jen víkend. "Celý týden byl bohužel velmi špatný. O víkendu pak byl počet usmrcených extrémně vysoký," řekl. 

A Václav Špička z autoklubu České republiky upozorňuje, že se ukázněnost řidičů nemusla zlepšit, jak se o prázdninách zdálo.  "Dokládá to, že na vyhodnocení nového zákona si musíme ještě počkat," říká Špička nad víkendovou statistikou. "Několik takových víkendů a můžeme se dostat do čísel, která jsme vůbec nečekali," varuje.

Liberec a Jižní Čechy

Nejvíce lidí, čtyři, zemřelo o víkendu na jihu Čech. V Libereckém kraji si nehody vyžádaly tři oběti. Podle informací Policejního prezidia byl u nehod na vině alkohol i nepřiměřená rychlost.

Autobus firmy Kusbus po nehodě nedaleko česko-rakouských hranic

Nejčastěji řidiči bourali v Praze (77 nehod), ve Středočeském (71 nehod) a v Moravskoslezském kraji (69 nehod).

Udělených bodů přibývá

Obavy odborníků, že bodový systém přestává působit, potvrzuje i týdenní statistika ztracených bodů, která podle informací ministerstva dopravy neustále stoupá.

Zatímco první týden po zavedení nového silničního zákona bylo body pokutováno asi dvě stě řidičů, nyní počet bodů udělených za týden stoupl na více než trojnásobek. 

Bezpečné léto

Celé léto byl přitom provoz v Česku nebývale bezpečný. V srpnu podle statistiky zemřelo na silnicích nejméně lidí za posledních 36 let.

V červenci policisté zaregistrovali 73 mrtvých, v srpnu 76. V prvním případě představuje pokles proti loňsku 47 procent, ve druhém 26 procent. Za oba prázdninové měsíce tak letos zemřelo o 74 lidí méně než loni.

Snížil se také počet všech  nehod.


Žádné komentáře
 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz