www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Nehody

Svátky zabíjely, ale rok míří k rekordu

Svátky zabíjely, ale rok míří k rekordu
nehoda1

Mrtvých na silnicích ubývá

19:10 | 27.12.2006

Praha - Přes vánoční svátky zahynulo na silnicích třináct osob, i tak letos zemře nejméně lidí za posledních šestnáct let.

Poprvé od roku 1989 nepřekročí počet usmrcených při dopravních nehodách hranici tisíce lidí. Nezabrání tomu ani to, že během vánočních svátků od pátku 22. prosince do úterý 26. prosince zahynulo na silnicích třináct lidí.

"Po dlouhých šestnácti letech to bude poprvé, co zemře méně než tisíc lidí," potvrdil Aktuálně.cz Josef Tesařík, který má na policejním prezídiu na starosti právě statistiky dopravních nehod.

TELEFONUJETE PŘI ŘÍZENÍ? SVAČÍTE? KOUŘÍTE? Pak to může být vaše poslední jízda, varuje policie. KLIKNĚTE NA VIDEOvelké videoZdroj: Aktuálně.cz

Naposledy bylo méně než tisíc mrtvých v roce 1989, a to 914. Letos od ledna do listopadu zemřelo při dopravních nehodách 879 lidí. Je to o 149 osob méně než vloni.

Aby se letos počet nejtragičtějších následků nehod přehoupl přes tisícovku, muselo by v prosinci zahynout 122 lidí. A to už prakticky není možné.

V prosinci zatím 66 mrtvých

Podle denních přehledů dopravních nehod, které policie průběžně zveřejňuje na svých internetových stránkách, zemřelo od 1. do 26. prosince 66 lidí..

 Tragické nehody

MRTVÍ O VÁNOCÍCH

 

Silnice

 

22. prosince: 6

23. prosince: 6

24. prosince: 0

25. prosince: 1

25. prosince: 0

 

Josef Tesařík z policejního prezídia upozornil, že denní přehledy nemusí být zcela přesné. "Usmrcených může být až o deset procent více," řekl Aktuálně.cz Tesařík.

V denních přehledech se totiž objevují jen ti, co zahynou přímo při nehodě. V měsíčních a ročních statistikách jsou všichni, kteří zemřou do 24 hodin po havárii.

Takže: i když 24. prosince podle denního přehledu nezahynul nikdo, nakonec se v kolonce "počet usmrcených" může nějaký tragický údaj objevit. Na Štědrý den se těžce zranilo osm lidí, někdo z nich mohl zemřít při převozu do nemocnice.

Jelikož v prosinci zatím zahynulo 66 lidí, teoreticky jich může být až o sedm více. Ani to ale nemůže ohrozit, aby letos zahynulo na silnicích méně než tisíc lidí.

"Letošní rok je mimořádně úspěšný," řekl ředitel dopravní policie Zdeněk Bambas.

Pomohlo i příznivé počasí

Kromě počtu usmrcených vyznívá policejní statistika příznivě i v dalších kategoricíh.

Sníh v Praze

Sněhu je málo, tragických nehod takévětší obrázekAutor: Ludvík Hradilek , Aktuálně.cz

 

Při dopravních nehodách se letos (od ledna do listopadu) těžce zranilo 3647 lidí, o 478 méně než vloni. Ještě více - o 3786 - ubylo lehce zraněných, kterých do posledního listopadového dne bylo celkem 22 177.

Celková statistika je "příznivá" i přesto, že například v polovině září, tedy dva a půl měsíce po zavedení bodového systému, zahynulo o víkendu šestnáct lidí, nejvíce v letošním roce.

Stejný, "černý" víkend, se zopakoval ještě na přelomu září a října. Při několika dalších víkendech se počty urmcených k tomuto rekordu přiblížily.

K příznivým číslům nejspíš napomáhá kromě přísného bodového systému a výrazně vyšších pokut i to, že letos je nebývale dlouho příznivé počasí, takže řidiči zatím jezdili na sněhu či náledí jen minimálně.

Pomalu doháníme Evropu

Při snižování nejtěžších následků dopravních nehod se přitom Česko řadí mezi evropské premianty. "Patříme mezi špičku díky razantnímu nástupu bodového systému," konstatoval Josef Mikulík, ředitel Centra dopravního výzkumu.

I tak stále české silnice patří k místům, kde v porovnání s vyspělejšími zeměmi umírá příliš mnoho lidí.

Riziko, že bude při nehodě někdo usmrcen, je podle mezinárodních statistik v Česku stále přibližně 2,5krát vyšší než ve vyspělých evropských státech.

Podle ředitele dopravní policie Zdeňka Bambase už tato statistika není zcela pravdivá."Začínáme se přibližovat k průměru Evropy, když zatím jsme patřili k těm nejhorším," podotknul Bambas. 

Zdroj aktualně.cz

 

Žádné komentáře
 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz