www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Nehody

Smrt dítěte v autobuse: zřejmě byly porušeny předpisy

Nehoda autobusu v Rakousku

Ostatní děti pokračovaly do Chorvatska. Zraněná učitelka se vrátila domů, jedna žena je stále v rakouské nemocnici.

Autobus havaroval ve chvíli, kdy se vyhýbal autu, které jelo před ním a náhle začalo brzdit. Vozidlo se při manévru dostalo na krajnici. Ta povolila a autobus se poté převrátil na bok.


Nehoda autobusu v Rakousku
Foto: Reuters

 

Podle druhého řidiče autobusu, který ve chvíli havárie neřídil, při nehodě zemřel 6letý chlapec sedící na přední sedačce. Tam ale neměl co dělat. "Na prvním sedadle nesmí sedět dítě mladší 12 let a menší 150 centimetrů," potvrdil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.


Cestovka o chlapci nevěděla


Navíc podle delegátky zájezdu, která byla přímo na místě, cestovní kancelář neměla nahlášeno, že by dítě mělo řidiče doprovázet.


Jméno chlapce nefigurovalo ani na seznamu účastníků pobytu. "Nebyl z našeho zájezdu," uvedl vedoucí pobytu František Krajíc.


Děti pokračovaly na Makarskou


Řidič, který v době havárie seděl za volantem a zároveň byl i otcem dítěte, které na místě zemřelo, nebyl již odpoledne v Rakousku. Podle cestujících se po havárii vrátil zpět do České republiky.


Přesné příčiny nehody vyšetřuje policie. Děti ze Základní školy Železný Brod, která týdenní ozdravný pobyt u moře zorganizovala, pokračovaly v cestě na Makarskou. Krátce před půl druhou odpoledne pro ně do Červeného kříže v Mistelbachu přijel náhradní autobus.

 

Nehoda autobusu v Rakousku
Foto: Reuters

 

V nemocnici ve Štýrském Hradci zůstala jedna žena, která se zájezdem jela jako náhradnice za jiného cestujícího. Zůstane tam dva až tři dny na pozorování. Má poraněný hrudník a špatně se jí dýchá. Zatím se jí neozval nikdo ze zdravotní pojišťovny, ani z cestovní kanceláře. Žena přitom potřebuje zařídit převoz do Česka.


 

Zraněná z autobusu
Foto: tn.cz

 


Při havárii byla kromě ní zraněna také jedna z učitelek. Ta se po ošetření vrátila zpět do České republiky


Vyděšení rodiče

Neštěstí se událo po druhé hodině ranní na rakouské dálnici A2 u obce Lassnitzhöhe ve východním Štýrsku. Krátce na to se o havárii dozvěděli i rodiče.

 

Mapa, zdroj: Google Maps
Foto: Google.cz

 


"Hned po druhé ráno mi volali oba kluci, že autobus měl havárku, ale že oni jsou v pořádku," řekl Ladislav Ševčík, otec dvou dětí, které cestovaly v autobuse. Podle něj sice byli jeho synové, kteří navštěvují 3. a 7. třídu základní školy, z nehody vystrašení, oba by ale chtěli pokračovat dál. "Hrozně rádi by viděli moře," dodal Ševčík.


Podle něj rodiče informoval také vedoucí zájezdu i starosta města Železný Brod.


"Vím, že je deset zraněných. Dva těžce. Dítě, které zemřelo, bylo od pana řidiče," uvedl dopoledne pro tn. cz starosta Železného Brodu Václav Horáček.

 


S tím, aby děti pokračovaly dále, rodiče souhlasí. "To víte, že bych holku měla raději doma, ale pokud jí nic není a děti chtějí pokračovat, tak ji jet nechám," dodala Lenka Jaklová, jejíž dcera jede do Chorvatska.


V autobuse sedělo celkem 32 dětí, které navštěvovaly 3. až 9. třídu Základní školy v Železném Brodě. Shodou náhod šlo o školu, jejíž ředitel v pátek rezignoval kvůli facce, kterou dal žákovi.Zájezd základní škola zakoupila od cestovní kanceláře České kormidlo. "Nebudeme to nijak komentovat," reagovala jedna ze zaměstnankyň kanceláře.


V roce 2003 se stala nejvážnější autobusová tragédie v dějinách Česka. V jižních Čechách zemřelo v autobusu 19 Čechů, kteří se vraceli do vlasti. .

 

 


Přehled havárií českých autobusů v zahraničí s oběťmi na životech za posledních pět let:


7. listopadu 2003 (Slovensko) - Čtyři lidé, včetně českého řidiče, zahynuli při havárii českého autobusu u Ružomberoku. Autobus na lince ze Spišské Nové Vsi do Brna narazil do návěsu nákladního auta, který se předtím uvolnil a přejel do protisměru.

25. června 2004 (Slovensko) - Dva mrtvé a 36 zraněných si vyžádala nehoda českého autobusu s dětským zájezdem v obci Šuja mezi Žilinou a Prievidzou. Příčinou havárie byla rychlá jízda. Podívejte se na záběry z tragické nehody českého autobusu!

 

 

26. července 2004 (Belgie) - Na dálnici mezi belgickou Lovaní a německými Cáchami narazil český autobus na lince Praha-Londýn do kamionu a řidič autobusu zahynul.

30. července 2004 (Slovensko) - Na lince z Košic do Příbrami havaroval český autobus mezi obcí Spišský Hrhov a Levočou. O život při nehodě přišel jeden cestující.

28. června 2006 (Slovensko) - Čtrnáctiletý český chlapec zemřel při nehodě českého autobusu u slovenských Malacek. V autobuse se do Prahy vracelo 45 turistů ze školy v přírodě v Černé Hoře. Příčinou havárie byl zřejmě mikrospánek řidiče.

1. července 2006 (Slovensko) - Česká cestující zahynula při nehodě českého autobusu mezi východoslovenskými obcemi Chminianská Nová Ves a Svinia nedaleko Prešova. Šlo o zájezdový autobus plzeňského dopravce, který mířil na Ukrajinu.

17. září 2006 (Rakousko) - Čtyři lidé zahynuli při nehodě českého autobusu, který havaroval nedaleko dolnorakouského Schremsu v okrese Gmünd.

16. července 2007 (Srbsko) - Smrt řidiče si v Srbsku vyžádala nehoda českého autobusu. Autobus s českými turisty narazil zezadu do nákladního auta brzy ráno na hlavní silnici mezi městem Niš a srbskou metropolí Bělehradem.

 


 září 2007 (Slovensko) - Jeden cestující slovenské národnosti přišel o život při nehodě českého linkového autobusu, který havaroval nedaleko Ružomberoku. Řidič autobusu na lince Spišská Nová Ves - Kladno dostal smyk nedaleko obce Lubochňa.

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz