www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Nehody

Nechte ruce na volantu, vyzývá policie

Nechte ruce na volantu, vyzývá policie

Telefonování za jízdy

Telefon: ne! Volant: ano!větší obrázekAutor: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

10:34 | 30.11.2006

Pavel Baroch

Praha - Každou pátou nehodu zaviní řidič, který se plně nevěnuje řízení. Policie to chce zlepšit i pomocí mediální kampaně. Uvnitř: AUDIO

Z letošních 157 417 dopravních nehod se 28 726 stalo proto, že řidič telefonoval, vybaloval si svačinu nebo ladil rádio.

Havárie poté, co se motorista plně nevěnoval řízení, jsou vůbec nejčastějšími dopravními kolizemi. A čtvrtými nejtragičtějšími. Zahynulo při nich letos 68 lidí z celkových 779 osob.

Kampaň za 900 tisíc korun

Policejní prezídium se rozhodlo investovat zhruba 900 tisíc korun, aby chování řidičů zlepšila prostřednictvím mediální kampaně s názvem Ruce na volant!.

 Nevěnování se řízení

Rok Nehody Usmrcení
2002 34 862 161
2003 33 857 142
2004 30 997 129
2005 32 897 121
2006
(do října)
28 726 68

 

V regionálním i celoplošném rozhlasovém vysílání upozorňuje ve dvou spotech na to, aby motoristé během jízdy nekouřili, nejedli nebo netelefonovali.

"Řidičům chceme prostřednictvím kampaně na jasných případech demonstrovat nejčastější formy nevěnování se řízení vozidla," řekla Pavla Kopecká z tiskového oddělení Policejního prezídia. 

"Věříme, že část řidičů následně přispěje svým chováním k ochraně zdraví a života jak vlastního, tak i ostatních účastníků silničního provozu," dodala Kopecká.

Za telefonování jsou tři body

Kromě osvěty má policie v ruce i přísnější nástroj - pokuty. Pokud přistihne řidiče, který telefonuje za jízdy, udělí mu na místě tisícikorunovou pokutu. Ve správním řízení se pak sankce může vyšplhat až na dva a půl tisíce korun.

AUDIO: Také při řízení auta svačíte nebo kouříte? Nedělejte to - radí policie.více informacíAutor: Policejní prezídium

 

Kromě pokuty navíc dostane řidič ještě tři trestné body.

Podle posledních údajů ministerstva dopravy zaznamenali policisté od července, kdy bodový systém funguje, celkem 4714 takových přestupků.

Kampaň číslo 1 a číslo 2

Hlavní část kampaně Ruce na volant! potrvá do 10. prosince. Její součástí budou i letáky a plakáty, které právě v těchto dnech začali policisté rozdávat motoristům při běžných silničních kontrolách.

K pokutě videokazetu

Ilustrační fotovětší obrázekAutor: čtk

 

Ihned po skončení kampaně začne policie s další preventivní akcí se shodnou tematikou.

Dominantou tentokrát bude krátký film na DVD, který budou policisté promítat například při besedách.

"Každá kampaň, která se snaží pozitivně ovlivnit chování řidičů, má smysl," soudí Stanislav Huml, někdejší ředitel středočeské dopravní policie a nynější pracovník Expertního ústavu silniční a městské dopravy.

Žádné komentáře
 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz