www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Brutální foto

Marjánka zvyšuje riziko smrtelné autonehody na dvojnásobek

Pravděpodobnost, že vaše autonehoda bude mít smrtelný konec se vám zdvojnásobí, pokud budete kouřit marihuanu. I tak na tom ale budete lépe, než kdybyste sedli za volant s alkoholem.

 

Francouzi si dali práci s rozborem autonehod, které se u nich udály v rozmezí let 2001 až 2003. Zaměřili se jen na nehody při kterých došlo k úmrtí osoby. Toto zúžení záběru mělo své opodstatnění. U takzvaných "smrťáků" je ve Francii nařízen odběr krve řidiče a provedení testů na alkohol a na drogy. Získal se tak soubor 10 748 bouraček jehož aktéři byli ve vztahu k drogám dobře podchyceni.


Ve více než polovině případů si autonehody se smrtelným koncem vybrali daň v podobě života samotného řidiče. Nyní to nejpodstatnější - řidiči, kteří byli pod vlivem kanabinoidů, se mezi mrtvými vyskytli téměř dvakrát častěji.

Lépe to pro huliče marjánky nedopadlo ani poté, když se policisté snažili zohlednit faktory jako jsou věk řidičů a technický stav vozidel. Počítač i po těchto korekcích trval na svém a tvrdil, že přítomnost kanabinoidů v krvi má statisticky významný vliv na nehody se špatným koncem.


Ze všech smrtelných nehod jich na vrub samotné marihuany připadlo 2,5%. Alkohol z tohoto rozboru, jako přímá příčina nehody, vyšel ještě hůře. Ten měl na svědomí 29% nehod.
Ze studie také vyplynulo, že pokud si řidič popije, a k tomu si ještě zahulí, vystavuje se 16x většímu riziku, že při autonehodě zemře, než když mu tyto látky v těle nekolují.
Jean-Louis Martin z University Claude Bernarda v Lyonu dává vyšší výskyt smrtelných nehod u vyznavačů marjánky do souvislosti s efektem drogy na prodloužení reakčních časů a ztrátu koncentrace. Zdá se ale že to není všechno. Studie naznačuje ještě další hendikep - přítomnost kanabinoidů v krvi činí zraněné méně odolnými vůči následkům těžkých zranění, které při nehodě utrpí. Jaký je princip tohoto nepříznivého působení kanabinoidů ale tato studie, založená pouze na statistickém hodnocení záznamů z nehod, nevysvětluje.


Mladíci
Z tohoto obrovského souboru autohavárek vyšlo jednoznačně najevo, že tragické maléry pod vlivem marihuany se nejčastěji stávají mladým řidičům, a že povětšině řídí starší auta, nebo motorky a je přitom vcelku jedno, jestli se jedná o moped, nebo silnou mašinu. Pozitivní test na kanabis v krvi mělo celkem 681 řidičů (v této studii to představovalo 7% řidičů). Řidičů pod vlivem alkoholu bylo 2 096 (21,4%).

I když je marihuana je ve Francii nelegální a pro řidiče, kterým kanabinoidy zjistí jsou stanoveny přísné tresty, přesto je má v krvi 2,9% francouzských řidičů. To je přibližně stejný podíl jako je podíl řidičů s alkoholem v krvi, těch je 2,7%.
Zveřejnění výsledků z této studie způsobilo u francouzské veřejnosti šok. Instituce činné v bezpečnosti provozu zahajují kampaně ve sdělovacích prostředcích. V hlavních vysílacích časech půjdou v televizi informační spoty, které o této studii a nebezpečí kouření marihuany budou informovat. Očekává se také zpřísnění vstupních zdravotních testů pro uchazeče o řidičák. Francií a Velkou Británií se nyní nese heslo: "Zastavte zdrogované, než zabijí další nevinné". Zástupci veřejnosti zvyšují tlak na strážce pořádku. Lze očekávat zvýšení kontrol na přítomnost drog u řidičů a zpřísnění postihů za případné prohřešky.


Pramen: British Medical Journal (DOI: 10.1136/bmj.38648.617986.1F)

NEDOPORUČUJI UKAZOVAT DĚTEM POD 18 LET

Nepředpokládáme, že situace v Česku je odlišná od té ve Francii. Proto se i my připojujeme jedním burcujícím spotem nabádajícím ke střízlivosti za volantem, k zapínání pásů, opatrnosti,….

.

..

....

.....

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz